Japońskie liczebniki – jak się tego nauczyć i nie zwariować?

Pamiętam, kiedy zaczęłam wchodzić głębiej w świat języka japońskiego – a przynajmniej, tak mi się wówczas wydawało. Potrafiłam już zadawać podstawowe pytania i tworzyć proste zdania. Byłam z siebie dumna i nie mogłam się doczekać, kiedy nauczę się więcej. Marzył mi się wówczas językowy majstersztyk, wyobrażałam sobie siebie składającą skomplikowane metafory w języku ludzi z kraju kwitnącej wiśni.

Trudności pojawiają się zwykle szybko – nie warto się zniechęcać

Każdy, kto kiedyś doskonalił się w jakiejś dziedzinie, wie, że w końcu pojawia się jakaś przeszkoda, która zdaje się nie do pokonania. To prawdziwa próba determinacji, bo kiedy pojawia się element, który sprawia nam trudność, łatwo się zniechęcić, zwłaszcza gdy potrzeba wiele wysiłku, aby sobie z nim poradzić. Dla mnie taką próbą była lekcja liczebników japońskich. Gdybym wtedy miała takie materiały i nauczyciela jak w naszej szkole języka japońskiego online, pewnie o wiele łatwiej byłoby mi przez to przebrnąć.

Doświadczony lektor też przez to przechodził i z pewnością mógłby mi podsunąć niejeden pomysł na ułatwienie nauki. Systematyzacja wiedzy i ciekawy sposób organizowania lekcji ułatwia zapamiętywanie – wiedzą to ci, którzy poświęcili swoje życie uczeniu innych.

Jeden… Dwa… Trzy… Szukam! – liczymy po japońsku

Jeżeli to już Twoja któraś z kolei lekcja, z pewnością już potrafisz liczyć do dziesięciu po japońsku i ćwiczysz tę umiejętność z dumą. 😉 Jeżeli nie wiesz jeszcze, jak policzyć do dziesięciu, to poniżej pokazuję, jak to zrobić (obok zapisu w romanji znajdziecie zapis Kanji). Możecie też na tym etapie poćwiczyć swoją kaligrafię!

1 ichi

2 ni 二

3 san 三

4 shi (lub yon)  四

5 go 五

6 roku 六

7 shichi (lub nana) 七

8 hachi 八

9 ku (lub kyū) 九

10 jū 十

Z własnego doświadczenia wiem, że wystarczy przeliczyć kilka razy, żeby nauczyć się ich na pamięć. Spójrz na pierwsze pięć, potem zamknij oczy i postaraj się je powtórzyć w pamięci. Zrób tak kilka razy, aż uda Ci się powtórzyć wszystkie bez problemu. Ja po nauczeniu się ich na pamięć, liczyłam wszystko w zasięgu ręki po japońsku  — dosłownie liczyłam sobie w myślach jabłka po japońsku. Trik polega na tym, żeby znaleźć sobie sposób na szybkie i przyjemne uczenie się. Nie ma lepszego podejścia do nauki języka, jak tylko używać go, kiedy to tylko możliwe w codziennych sytuacjach.

Klasyfikatory w języku japońskim – jak stworzyć liczebnik w japońskim?

Ale jak właściwie policzyć te jabłka? Japończycy korzystają z tzw. klasyfikatorów. To nic innego jak sufiksy (końcówki), które wykorzystywane są do oznaczenia jakiejś konkretnej kategorii. Sufiksy łączy się z liczebnikami. Może się to zdawać trudne do zapamiętania, bo kategorii jest dużo. Kiedyś przedstawiono mi to w postaci mnóstwa tabelek. Zakręciło mi się w głowie i w tym momencie moja miłość do japońskiego przeżyła prawdziwy kryzys.

Liczenie  Czas  Przedmioty – rodzaje  
-ban (numer) -banme (klasyfikator liczb porządkowych)  -byō (sekundy) -fun (minuty) -ji (godzina) jikan (godziny, upływ czasu) -kagetsu (miesiące, upływ czasu) – nen (lata, upływ czasu) -shūkan (tygodnie, upływ czasu)  -dai (maszyny, aparaty, meble) satsu (publikacje, książki, czasopisma) kai (piętra)  
Zdarzenia  Przedmioty – według cech  Zakupy  
-kai (wielokrotność zdarzeń) -do (wielokrotność zdarzeń)  -hon (przedmioty podłużne) -soku (przedmioty parzyste) -ko (przedmioty małe) -mai (przedmioty płaskie)  -en (jeny japońskie)  -hai (pojemność naczyń, czarek)
Zwierzęta  Cecha – wiek  Osoby  
-tō (duże zwierzęta) hiki (małe zwierzęta)  -sai (wiek)  -sai (wiek)  

Postarajmy się to zrobić inaczej – korzystając z wyobraźni. Faktem jest, że niekiedy czasami Japończycy nie są do końca pewni, do jakiej grupy przydzielić dany przedmiot lub pojęcie. W takiej sytuacji ucieka się do tradycyjnych form liczebników głównych (hitotsu, futatsu, mittsu itd.) – to takie koło ratunkowe. Nie zawsze jednak ich użycie załatwi sprawę, zapoznajmy się więc najpierw z właściwymi kategoriami.

Jak widzicie, podzieliłam sobie sufiksy na pewne grupy, dzięki którym łatwiej mi je zapamiętać. Możecie z nich śmiało skorzystać albo stworzyć własne, jeżeli inny podział będzie dla Was bardziej logiczny. Następnie, jeżeli już to potraficie, możecie tworzyć proste zdania opisujące  otoczenie wokół Was z użyciem wybranych sufiksów lub po prostu liczyć rzeczy dookoła.

„Dwa psy i trzy książki” – japońskie liczebniki w praktyce

Jak stworzyć liczebnik ze słowem, którego chcemy użyć w zdaniu? To całkiem proste! Wybierzmy sobie kilka rzeczowników i zaklasyfikujmy je do odpowiedniej grupy. Pokażę wam to na przykładzie… Nie przejmujcie się na początku, kiedy będziecie mieli rozterki, klasyfikując rzeczowniki. Każdy na początku je ma. Pomyśl, która ze wszystkich jest najodpowiedniejsza i najdokładniej opisuje przedmiot, np.

Osara – talerz

  • W pierwszej chwili może przyjść nam do głowy, że talerz to po prostu niewielki przedmiot (-ko).
  • Rozglądam się dalej, czy talerz można opisać pod względem pojemności (-hai)? Nie to chyba zły trop…
  • PŁASKIE PRZEDMIOTY! No może nie tak płaski, jak kartka papieru, ale z pewnością to, czym charakteryzuje się talerz to jego płaskość (-mai). Wybieram tę kategorię.

To, co tutaj robię, może zdawać się zabawne, ale to mój sposób na wybór sufiksu. Jeżeli macie jakiś własny, możecie się z nami nim podzielić, w którejś z grup dyskusyjnych lub na fan page’u naszej szkoły języka japońskiego online na Facebooku.  

Rzeczownikosara – talerzneko – kot(godzina) piątakōhii – kawa (filiżanka kawy)kuruma – samochód
Klasyfikator-mai-hiki-ji-hai-dai

Co teraz? Potrzebujemy ilości. Połączenia, które chcę stworzyć to: pięć talerzy, dwa koty, dziesiąta, trzy kawy, osiem samochodów. Co muszę teraz zrobić? To proste – rzeczownik nie ulega żadnym transformacjom. Zmienia się tylko liczebnik, a mówiąc jaśniej jego końcówka. Postąpmy więc według poniższego schematu (za pomocą podkreślenia zaznaczyłam część należącą do liczebnika, a za pomocą pogrubienia użyty sufiks):

Rzeczownik + (liczebnik główny (1-10) + sufiks)

A oto moje przykłady:

osara gomai – pięć talerzy,

neko nihiki – dwa koty,

ji – dziesiąta (godzina),

kōhii  sanhai– trzy kawy,

kuruma hachidai – osiem samochodów.

To wcale nie jest trudne, prawda? Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, a jeszcze nie zapisałeś się na nasz kurs, pamiętaj, że możesz to zrobić w każdym momencie. Najważniejsze jest trenować w praktyce – nic nie zastąpi spotkań z dobrym lektorem. Jeżeli chcesz zacząć od krótkich spotkań dla ćwiczenia konwersacji, możesz skorzystać także z pojedynczych lekcji. W naszej szkole języka japońskiego dostosowujemy się do Twoich potrzeb. Wkrótce wytłumaczymy, w jaki jeszcze sposób można wykorzystywać japońskie liczebniki. Tymczasem postarajcie się złapać opisane klasyfikatory. 😉

AUTOR: LAURA KSZCZANOWICZ

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *